For Students > Alumni
Alumni of Computer Science(As on Dec 2013)
List of some of the Placed Candidates in IT Companies in and around Pune 2012-13
Sr. Name of the Student Company Name
1 Yogita Prakash Dandavate National Informatics Centre
2 Sandip Ramesh Gaikwad Trizetto
3 Akshay Kanojia Searce
4 Nikhil Panhale ACI Worldwide
5 Santosh Karkhanis HSBC Software Dev. Ltd.
6 Rutika Khaire National Informatics Centre
7 Vikas Salunkhe Xento Systems
8 Vivek Kamte MPhasis
9 Chaitrali Chavan Aarnum Technologies
10 Pratik Jagtap Veblogy
11 Rita Patil OLE Lab
12 Deepti Kanade IBM
13 Nikita Ambarkar TBSS
14 Vrushali Lawande Wipro
15 Deepika Shelkae Maharashtra State Board of Secondary & Higher Secondary Education
16 Irfan Aatar Symentec
17 Nikhil Kashid Polytext
18 Pritee Rokade OLE Lab
19 Sagar Agarwal WNS
20 Sneha Dethe Maharashtra State Board of Secondary & Higher Secondary Education
21 Mohan Jadhav Amdocs
22 Ranjit Patil Amdocs
23 Vinayak Bhosale Persistent Pvt. Ltd.
24 Rajesh Borase Syntel Pvt. Ltd.
25 Shrikant Bhalerao Sela Technology P Ltd
26 Ravindra Rodage BMC Software
27 Anupriya Chavan GTL
28 Rajesh M. IBM
29 Mukund Biradar IBM
30 Sonal Ransingh Infosys
31 Amit Kulkarni Symantec
Government Officer
1 Revati Pardeshi Deputy Collector
2 Chandrakanta Sonkamble Corporator PMC
3 Sunil Bhoir Block Development Officer
4 Sidderth Zalte Section Officer, Mantralaya
5 Sunil Ranpise Village Officer (Talathi)
6 Rakesh Sahai Section Officer Observatory
7 Rajan Barke Hindi Officer, Ordance Factory, Ambernath
8 Siddharth Ahiwale Income Tax
9 Shailesh Bidkar Income Tax
10 Macal Sharyu Bank Officer
11 Shrikant Tangde Bank Officer
12 Santosh Agarwal Bank Officer
13 Vikas Jadhav Life Insurance
14 Waidande Life Insurance
15 Vijay Bagli Standard Charter Bank
SELF EMPLOYED PEOPLE
1 Nandkumar Nimbalkar Small Scale Industry
2 Amit Kadam Dairy
3 Amar Deshpande Readymade Shop
4 Vilas Phasle Catrer
5 Rajesh Mane Professional Photographer (Photo Journalist)
6 Prakash Kale Building Material Supplier
7 Jaywant Gaikwad Civil Contractor
8 Sunil Jagtap Nurses Bureau
9 Suhas Kadam Professional Accountant
10 Ramesh Gaikwad Department Store
11 Pradeep Kate Civil Contractor
12 Rajesh Rathod Readymade Garments Wholesale Shop
13 Rajesh Agarwal Furniture Shop
14 Anil Shah Ice-Cream Parlour
Corporate Executive
1 Ismile Mujawar Industrial Fumigation
2 Anand Kokare Pravin Masale (Marketing Executive)
3 Praksh Dalvi Lawarence and Mayo
4 Devidas Bhindate C-DAC
5 Mahesh Ghorpade Raviraj Publicity
6 Anand More Aurangabad Silk Mill
Lecturers
1 Vijay Gaikwad Modern College Pune, Commerce Senior
2 Nisha Bhandare Modern College Pune, Arts Senior
3 Sanjay Chore B.M.C.C. Pune, Commerce Junior
4 Anand Ballal Ajara College, Ajara, Arts Senior
5 Satish Waghmare Dr. Ambedkar College Pune, Arts Senior
6 Eknath Kamble Lecturer Arts Senior
7 Raju Gurav Snhavardha Education Society’s Science College
8 Leena Mhaske T.J. College Khadki Pune, Commerce Junior
9 Kanta Gavali
10 Ramesh Londhe
11 Bharti Ranpise
12 Sanjay Kate Sports
13 Kalyan Kale Arts
14 Sunil Bansal Computer Science Senior
15 Manoj Thakur Ness Wadia College Pune, Librarian
Advocates
1 Seema Babar (Bhosale)
2 Sunil Jape
3 Suresh Gavali
4 Asha Kulkarni
5 Siddarth Surwanshi
6 Kirtikuma Gujar
7 Dasbaba Kamble
8 Vandana Maratkar
9 Vitthal Aarude
10 Vilas Choure
11 Pirjade
Teachers
1 Manisha Parit
2 Vinaya Joshi
3 Bharti Nikalje
4 Sunanda Joshi
5 Sunanda Chapte
6 Sandhya Nikalje
7 Usha Chapte
8 Ujwala Hulawale
9 Yusuf Baharanpure
10 Anisa Sayyed

Please Submit the Form to add your name to the Alumni List.